dni protestu 2013 09 3032

W piątek 16 stycznia w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego o godz. 12.00 odbędzie się posiedzenie Sztabu Protestacyjnego NSZZ "Solidarność", w którym wezmą udział szefowie wszystkich Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych. Tematem spotkania będzie zaplanowanie oraz przygotowanie wspólnych działań Związku.

Obecnie (13 stycznia) akcja protestacyjna trwa w 12 kopalniach należących do Kompanii Węglowej. Dziś do protestu przyłączyły się kopalnie Bielszowice, Halemba-Wirek, Piast i Piekary. Łącznie pod ziemią protestuje ok. 2 200 górników. Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", podkreślił, że strona społeczna jest cały czas otwarta na kontynuację rozmów ze stroną rządową: "Jednak warunkiem wznowienia rozmów nie może być to, jak to stwierdziła premier Kopacz podczas wczorajszych negocjacji, że propozycja rządowa jest jedyną propozycją do zaakceptowania. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin sztab protestacyjno-strajkowy opracuje kolejną propozycję porozumienia. Ta propozycja zostanie przekazana stronie rządowej i będziemy czekać, czy na bazie tej propozycji rozmowy zostaną wznowione". Związkowcy wskazują, że decyzja o zamknięciu kopalń jest wynikiem bezczynności, wieloletnich zaniechań i niekompetencji rządu.

Aktualizacja (15 stycznia): Regiony i branże popierają górniczy protest - w piątek 16 stycznia planowane jest przyjęcie stanowiska przez Zarząd Regionu Częstochowskiego • Rozpoczęła się akcja protestacyjna w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Informacje za serwisami Komisji Krajowej i Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność". Zdjęcie: Ogólnopolskie Dni Protestu, wrzesień 2013 r.

Od sierpnia 2014 1069534