2019 11 25 protest w siedzibie castoramy 2

"Być może dzięki temu postanowieniu Sądu Rejonowego w Lubaniu, zarząd Castoramy Polska uderzy się lekko w głowę i zrozumie, że nie zawsze należy słuchać pełnomocników z "prominentnych" warszawskich kancelarii. Może warto zacząć działać zgodnie z przepisami prawa. Czekamy na dalsze rozstrzygnięcia" - powiedział dla portalu Tysol.pl Bogusław Wojtas, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ "Solidarność".

Sąd Rejonowy w Lubaniu uznał podaną pracodawcy liczbę członków organizacji związkowej za liczbę prawidłową i tym samym uznał racje związku zawodowego co do uprawnień organizacji związkowej.
"Pracodawca kwestionował złożony przez związkowców tzw. wniosek o przeliczenie do sądu. Sąd nie przyznał mu racji. To postanowienie oznacza, że w październiku, kiedy organizacja złożyła wniosek do sądu o ustalenie liczby członków związku, w związku ze zgłoszonym przez pracodawcę zastrzeżeniem, nabyła tym samym uprawnienia organizacji związkowej. Mimo to pracodawca w listopadzie rozwiązał umowę o pracę ze wszystkimi członkami komisji międzyzakładowej - bez zasięgnięcia opinii i zgody zarządu organizacji związkowej. A zatem złamał obowiązujące prawo, bo skoro organizacja miała uprawnienia, pracodawca powinien przeprowadzić ze związkiem konsultacje i otrzymać odpowiednie zgody. Nie zrobił tego, zatem w mojej ocenie postępowania sądowe w zakresie przywrócenia do pracy zwolnionych związkowców stają się generalnie bezprzedmiotowe - tłumaczy Bogusław Wojtas. Jak podkreślił, to postanowienie sądu ukazuje politykę zarządu Castoramy wobec działających w korporacji związków zawodowych, a w szczególności niechęć zarządu do związkowców z NSZZ "Solidarność".
Przypomnijmy, że w listopadzie ub.r. w Warszawie w spontanicznej pikiecie przed i w samej siedzibie firmy Castorama udział wzięli związkowcy z Regionu Częstochowskiego (niektórzy na zdjęciu górnym) z przewodniczącym ZR Jackiem Strączyńskim: LINK.

Od sierpnia 2014 1069407