2023 02 03 akcja bialorus 1 crop

Z inicjatywy Biura Zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ruszyła akcja wysyłania kartek pocztowych do Ambasady Republiki Białorusi w Polsce w sprawie więźniów związkowych na Białorusi. Pocztówki są dostępne w siedzibie Regionu Częstochowskiego przy ul. Łódzkiej 8/12.

Pierwszą kartkę do ambasady wysłał Piotr Duda, przewodniczący KK, zachęcając tym samym do włączenia się do akcji: Szanowny Panie Ambasadorze! Związkowcy to nie terroryści, a prawo do legalnego strajku w obronie praw pracowniczych i obywatelskich to nie działalność wywrotowa. To fundamentalne prawa człowieka, o które walczył NSZZ „Solidarność”. Żądamy uwolnienia liderów białoruskich związków zawodowych, zaprzestania represji i poszanowania prawa do prowadzenia działalności związkowej.
Dlaczego wysyłamy pocztówki?
Niezależne związki zawodowe w Białorusi są traktowane przez reżim Łukaszenki jako zagrożenie dla tamtejszej dyktatury. Przed sfałszowanymi wyborami prezydenckimi w 2020 r. presja na związkowców ograniczała się do wyrzucania z pracy czy 15-dniowych aresztów. Na początku 2021 roku wyraźnie wzrosła presja na związki zawodowe. Pracownicy związkowi zaczęli wykrywać podsłuchy i ukryte kamery wideo w swoich biurach. W siedzibach związków zawodowych zaczęły się przeszukania i rewizje pod byle pretekstami. Konfiskowano sprzęt i demolowano wyposażenie biur.
Mamy już 2023 rok a liczba więźniów politycznych na Białorusi rośnie i dziś liczy ponad 1400 osób. Wśród nich jest ponad 30 związkowców, którzy są uwięzieni i odbywają długie kary pozbawienia wolności w białoruskich więzieniach i łagrach. Pobierz instrukcję: Co należy zrobić [LINK].

Od sierpnia 2014 1069664