[AKTUALIZACJA] "Ratunek dla Liberty Częstochowa. Cztery firmy prowadzą w wyścigu o przejęcie huty" - artykuł na portalu gospodarczym wnp.pl: LINK >>>>>.
Sąd gospodarczy w Częstochowie ogłosił upadłość Huty Częstochowa i wyznaczył syndyka. Oznacza to, że Grupa Liberty straciła kontrolę nad zakładem.
Przez najbliższy miesiąc syndyk będzie negocjował warunki dzierżawy zakładu. Założenie jest takie, że dzierżawca przejmie zakład i załogę oraz przygotuje i uruchomi produkcję. W tej chwili syndyk zbiera oferty zainteresowanych; obecnie pojawiły się co najmniej cztery oferty, z czego dwie są bardzo poważne. Decyzja o dzierżawie powinna być podjęta jeszcze w sierpniu, a początek dzierżawy możliwy jest od 1 września 2024 r. Później syndyk wyceni majątek i ogłosi przetarg na sprzedaż Huty. Ten proces może potrwać około roku.
W sierpniu pracownicy zostaną skierowani na postojowe i otrzymają obniżone wynagrodzenie, jednak nie mniej niż 5100 zł brutto. Jeśli ktoś w tym czasie skorzysta z urlopu, to za urlop dostanie pełne wynagrodzenie. Jeżeli natomiast ktoś z powodu potrzeb pracodawcy w sierpniu będzie wezwany do pracy, to za ten okres także otrzyma 100 procent wynagrodzenia, a będą takie przypadki, ponieważ będą odbywać się audyty i trzeba będzie przygotować informacje oraz pokazać zakład.
Wynagrodzenie za lipiec może być podzielone nawet na 3 części. 9 sierpnia wszyscy otrzymamy pełne wynagrodzenia za okres od 25 do 31 lipca. Wynagrodzenia za okres od 1 do 24 lipca teoretycznie powinno wypłacić Liberty, ale uważam to, niestety, za mało prawdopodobne. Podobnie uważa też syndyk, dlatego podjął działania, aby wynagrodzenia zostały wypłacone przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ze względu na czas potrzebny na procedurę ta część wynagrodzeń zostanie wypłacona w późniejszym terminie, możliwe, że w okolicach 22–25 sierpnia. Nie będzie to jednak wszystko. Będzie to podstawa plus dodatek za pracę na zmiany, nie więcej niż 6271 brutto. Ostatnia część wynagrodzenia za lipiec, a więc wszelkiego rodzaju dodatki za okres od 1 do 24 lipca, będą wypłacone dopiero, jak syndyk podzieli pieniądze ze sprzedaży Huty, czyli prawdopodobnie za rok.
Mam nadzieję, że uda się wyłonić nowego inwestora, który w stabilny sposób będzie prowadził produkcję i zachowa miejsca pracy. Są na to duże szanse!
Robert Gonera, Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Huty Częstochowa
[Aktualizacja]: Jak podkreśla przewodniczący KM Robert Gonera, „Solidarność” bardzo uważnie obserwuje działania syndyka. Związek chce, by syndyk zapisał w umowie dzierżawy utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia oraz warunków pracy i płacy, i tak najprawdopodobniej się stanie. W trakcie prowadzenia audytów organizacja będzie się chciała spotykać z firmami składającymi oferty. Sędzią komisarzem została Olga Piskorska-Zybura, przewodnicząca VIII Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Częstochowie.