Wszystkie informacje
- Szczegóły
Pogotowie strajkowe w kraju |
||
|
|
||
- Szczegóły
Regionalna Sekcja Kultury NSZZ "Solidarność" skierowała na ręce radnych miasta Częstochowy pismo z wnioskiem o zapewnienie środków w budżecie na wzrost wynagrodzeń w częstochowskich instytucjach kultury w 2015 r.
"Teatr im. Adama Mickiewicza, Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana i Muzeum Częstochowskie to główne instytucje kulturalne o długoletniej działalności i o bogatej ofercie kulturalnej. Poprzez spektakle, wystawy, koncerty kształtują obraz kulturalny Częstochowy, jednocześnie promując nasze miasto w kraju oraz poza granicami. Od wielu lat pracownicy tych instytucji są pomijam w zakresie regulacji płacowych. Doprowadziło to do rażących dysproporcji w stosunku do wzrostu cen towarów i usług, jak również wobec zmian średniego wynagrodzenia.
Regionalna Sekcja Kultury oraz organizacje zakładowe NSZZ "Solidarność" zwracają się z apelem do radnych miasta Częstochowy o podjęcie inicjatywy zmierzającej do uchwalenia w budżecie na rok 2015 środków na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników częstochowskich instytucji kultury" - napisali związkowcy w piśmie podpisanym przez przewodniczącego RSK Pawła Gwoździka (na zdjęciu). Wcześniej już zwracali się z identycznym postulatem do Prezydenta Miasta, Przewodniczącego Rady Miasta oraz Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM. Pierwsze czytanie projektu budżetu odbędzie się w czwartek 15 stycznia.
- Szczegóły
W piątek 16 stycznia w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego o godz. 12.00 odbędzie się posiedzenie Sztabu Protestacyjnego NSZZ "Solidarność", w którym wezmą udział szefowie wszystkich Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych. Tematem spotkania będzie zaplanowanie oraz przygotowanie wspólnych działań Związku.
Obecnie (13 stycznia) akcja protestacyjna trwa w 12 kopalniach należących do Kompanii Węglowej. Dziś do protestu przyłączyły się kopalnie Bielszowice, Halemba-Wirek, Piast i Piekary. Łącznie pod ziemią protestuje ok. 2 200 górników. Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", podkreślił, że strona społeczna jest cały czas otwarta na kontynuację rozmów ze stroną rządową: "Jednak warunkiem wznowienia rozmów nie może być to, jak to stwierdziła premier Kopacz podczas wczorajszych negocjacji, że propozycja rządowa jest jedyną propozycją do zaakceptowania. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin sztab protestacyjno-strajkowy opracuje kolejną propozycję porozumienia. Ta propozycja zostanie przekazana stronie rządowej i będziemy czekać, czy na bazie tej propozycji rozmowy zostaną wznowione". Związkowcy wskazują, że decyzja o zamknięciu kopalń jest wynikiem bezczynności, wieloletnich zaniechań i niekompetencji rządu.
Aktualizacja (15 stycznia): Regiony i branże popierają górniczy protest - w piątek 16 stycznia planowane jest przyjęcie stanowiska przez Zarząd Regionu Częstochowskiego • Rozpoczęła się akcja protestacyjna w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
Informacje za serwisami Komisji Krajowej i Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność". Zdjęcie: Ogólnopolskie Dni Protestu, wrzesień 2013 r.


Szefowie regionalnych i branżowych NSZZ "Solidarność", tworzących krajowy sztab protestacyjny, ogłosili pogotowie strajkowe w całej Polsce, aby wesprzeć górników sprzeciwiających się rządowemu planowi likwidacji kopalń.