Na całym świecie 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Dzień ten to inicjatywa kanadyjskich mężczyzn, którzy w 1991 roku postanowili włączyć się akcję przemocy wobec kobiet. Jako symbol akcji wybrali białą wstążkę – znak niewinności. Jej noszenie ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy.
W 1999 roku ONZ oficjalnie uchwaliła 25 listopada Międzynarodowym Dniem na Rzecz Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Jednocześnie tego dnia rozpoczyna się cykliczna międzynarodowa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet pod nazwą "16 dni działań przeciwko przemocy ze względu na płeć". Jej koniec wypada na 10 grudnia, który jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Celem kampanii jest podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka, a nie sprawą prywatną.
Jest to największa kampania na świecie – z udziałem 60 krajów – mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Stworzona przez mężczyzn, do nich jest przede wszystkim kierowana. Głównym celem kampanii jest wyeliminowanie przemocy ze względu na płeć, m.in. poprzez podnoszenie świadomości społeczności na temat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, inicjowanie dyskusji na ten temat, wzmocnienie i integrowanie przedstawicieli instytucji przeciwdziałających przemocy oraz wspieranie działań skierowanych do pokrzywdzonych.
W ramach takiej integracji podjęto ten temat w ostatnich dniach w Brukseli na posiedzeniu EKZZ (Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych). Mając na uwadze projekt dyrektywy w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, EKZZ wzywa również Parlament Europejski do uwzględnienia zapisu, który uniemożliwi pracodawcom dyskryminację ofiar w miejscu pracy – w procesie rekrutacji czy ścieżce awansu zawodowego.
Nasza przewodnicząca Krajowej Sekcji Kobiet, a zarazem Krajowy Przedstawiciel ds. Kobiet, Joanna Kruk uczestniczyła aktywnie w tych obradach. W naszej Regionalnej Sekcji Kobiet propagujemy ankietę [LINK >>>>>] sformułowaną w Brukseli w celu poprawienia zapisów w dyrektywie dotyczącej tych działań i większej skuteczności pomocy kobietom, bo prawo kobiet i dziewcząt do życia bez przemocy jest niezbywalne i fundamentalne.
Przemoc ma różne oblicza: fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Niezależnie od rodzaju, zostawia ślad na osobie, wobec której ją stosowano. Złe traktowanie kobiet to nie tylko przemoc domowa. Składa się na nią także przemoc instytucjonalna, czyli mechanizmy prawne i społeczne, które dyskryminują kobiety, w teorii i praktyce. Z przemocą warto i trzeba walczyć. Dlatego nie może być i nie ma na nią zgody.
Teresa Koper, Przewodnicząca Regionalnej Sekcji Kobiet Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”