soz logo 350Trzeba stworzyć nowy system wynagradzania wszystkich grup medycznych - uzgodnili pracodawcy i związkowcy. Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, OPZZ i NSZZ "Solidarność" wspólnie zaapelowali do ministra zdrowia o nowelizację przepisów dotyczących podwyżek pielęgniarek.
Na przełomie listopada i grudnia przedstawiciele wspomnianych organizacji przekazali ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi analizę dotyczącą wzrostu wynagrodzeń pracowników służby zdrowia. W szczególności uwzględniono w niej przepisy rozporządzenia wprowadzającego wyższe płace dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych w szpitalach.

Partnerzy społeczni zwracają się z prośbą o nowelizację przepisów z uwagi na "szereg wątpliwości związanych z faktycznym sposobem podziału i przekazywania środków na rzecz pielęgniarek i położnych". Ma to bowiem szczególne znaczenie w kontekście relacji z ZUS-em, np. w przypadku długotrwałej choroby czy też w sytuacjach przeniesienia na inne stanowisko. Obecne przepisy są "lakoniczne i nie odpowiadają na pytania dotyczące relacji zapisów rozporządzenia do np. Kodeksu pracy".
Autorzy apelu zwracają uwagę, że "dialog społeczny prawników, pracodawców i rządu o wartości wynagrodzeń nie ogniskowałby się wokół konkretnej wielkości wynagrodzenia konkretnej grupy, a dotyczyłby nakładów publicznych na zdrowie, dystrybucję środków na rodzaje i zakresy świadczeń oraz względne proporcje lub dysproporcje wynagrodzeń wśród określonych grup zawodowych".
Treść dokumentu: link.

OŚWIADCZENIE

W związku z licznymi przypadkami dezinformacji i zarzutów kierowanych przez niektórych działaczy OZZPiP pod adresem NSZZ "Solidarność" oświadczam co następuje:
1. NSZZ Solidarność opowiada się za podwyższeniem wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, które powinno mieć charakter trwały, a nie dodatku do pensji.
2. Podwyżki powinny objąć także innych pracowników zatrudnionych w szpitalach i przychodniach.
3. Środki finansowe przeznaczone na wzrost płac w naszej branży powinny być w sposób trwały zabezpieczone w systemie finansowania.
Jeszcze raz podkreślam że NSZZ "Solidarność" nie występuje przeciwko środowisku pielęgniarek i położnych, ale domaga się przestrzegania prawa i równego traktowania wszystkich zatrudnionych w służbie zdrowia.

Maria Ochman,
Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia