22 lutego br. w warszawskiej siedzibie NSZZ „Solidarność” odbyło się spotkanie struktur związkowych służby zdrowia – Rady Krajowej Sekcji Służby Zdrowia, Sekretariatu Ochrony Zdrowia oraz Konwentu Przewodniczących.
W spotkaniu uczestniczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wraz z delegacją. Obecni byli m.in. wiceminister zdrowia Piotr Warczyński oraz zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Grzegorz Chudzik.
Głównymi tematami spotkania były sprawy związane ze wzrostem wynagrodzeń pracowników służby zdrowia – nie objętych podwyżkami wynikającymi z tzw. rozporządzenia Zembali. Zebrani poinformowali ministra o niepokojach w szpitalach, podziale środowiska i oczekiwaniu konkretnych działań resortu. Pytano również o likwidację NFZ, pakiet onkologiczny, powrót Państwowej Inspekcji Sanitarnej w struktury i podległość Ministra Zdrowia, a także finansowanie ratownictwa medycznego oraz opieki medycznej w DPS-ach.
Minister podkreślił znaczenie prac, które rozpoczną się już 29 lutego w Zespole Trójstronnym. Przypomnijmy że głównym tematem ma być przygotowanie i wdrożenie rozwiązań płacowych, które obejmą całe środowisko medyczne. Minister Radziwiłł omawiając propozycje przyznał, że przychylałby się do rozwiązania ustawowego.
W trakcie spotkania zadano ministrowi kilkadziesiąt pytań – co do intencji nie było rozbieżności. Niestety, co do terminów ich realizacji zabrakło konkretów.
Po spotkaniu z ministrem zebrani uzgodnili, że nowe rozwiązanie płacowe powinno zostać przedstawione przed wejściem tzw. II transzy podwyżek dla pielęgniarek i położnych, czyli do wakacji. W tej sprawie muszą jednak wystąpić zintensyfikowane prace Zespołu Trójstronnego (przewodniczyć mu będzie Maria Ochman). W ramach tego zespołu w najbliższym czasie mają być omówione najpilniejsze sprawy związane z funkcjonowaniem i sytuacją Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz pogotowia ratunkowego i ratownictwa medycznego. O pracach Zespołu, zwłaszcza tych dotyczących wynagrodzeń, będziemy na bieżąco informować, a w terminie do 3 miesięcy odbędzie się kolejne spotkanie struktur związkowych, na którym dokonana zostanie ocena rezultatów prac Zespołu.
Przewodnicząca Maria Ochman podkreśla, iż minister zdrowia otrzymał czytelny sygnał, że rozwiązanie systemowe wynagrodzeń powinno być poprzedzone objęciem regulacjami płacowymi tych, którzy zostali pominięci w rozporządzeniu ministra Zembali.

Od sierpnia 2014 1069716