28 października Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Regionu Środkowowschodniego zorganizowała w Lublinie spotkanie poświęcone płacom w szkolnictwie.
Częstochowską Sekcję Oświaty i Wychowania reprezentowała ponad 20-osobowa grupa związkowców z przewodniczącą Rady Sekcji Dorotą Kaczmarek oraz zastępcą Markiem Noszczykiem. Nauczyciele, dyrektorzy szkół, samorządowcy i związkowcy dyskutowali na temat płac nauczycielskich. Jak się okazuje, nauczyciele ze swoimi zarobkami są na szarym końcu europejskich statystyk. W tym nie odbiegają, niestety, od przedstawicieli innych profesji. Okazuje się jednak, że deklarowany przez władze wzrost gospodarczy Polski nie ma przełożenia na wysokość płac nauczycieli; nie ma mechanizmu, który automatycznie łączyłby wzrost gospodarczy ze wzrostem nakładów finansowych na oświatę. Tymczasem - wbrew stereotypom - nauczyciele nie pracują krócej niż przedstawiciele innych zawodów, co potwierdzają badania Instytutu Badań Edukacyjnych. Konferencja była jednym z etapów protestu nauczycieli przeciwko zamrożeniu ich pensji.

Materiały z konferencji: Zarobki polskich nauczycieli na tle zarobków nauczycieli na świecieRealnie o finansach w oświaciePrezent-ulotka. Filmowe relacje z konferencji są dostępne na stronie internetowej Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania: www.solidarnosc.org.pl/oswiata.

Od sierpnia 2014 1069659