2020 09 17 kz nszz solidarnosc crop

17 września 1980 r. formalnie zawiązał się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Na liście członków Komitetu Założycielskiego znajdujemy Waldemara Soboraka (poz. 5), który wraz z Wojciechem Więckowskim reprezentował w Gdańsku Międzyzakładowy Komitet Założycielski Częstochowa.

Tego dnia w siedzibie gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego zebrali się związkowcy z całego kraju, reprezentujący miasta, regiony lub duże zakłady pracy. Celem spotkania było wypracowanie modelu organizacji związkowej, obejmującej cały kraj oraz jej statutu i programu działania. 22 września 1980 roku przyjęty został projekt statutu. Dwa dni później delegacja NSZZ "Solidarność" złożyła w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie wniosek o rejestrację. Nastąpiło to 10 listopada 1980 r.
Relacja Waldemara Soboraka: LINK. Relacja Zdzisława Bojarskiego, pierwszego przewodniczącego częstochowskich struktur ponadzakładowych: LINK.

2020 09 17 kz nszz solidarnosc

Od sierpnia 2014 1072181