images/2021/2021-09-08-spotkanie-przewodniczacych.jpg

W dniach 8 i 10 września 2021 r. w siedzibie Regionu odbyły się spotkanie przewodniczących organizacji związkowych oraz posiedzenie Zarządu Regionu. Na obu spotkaniach poruszano przede wszystkim najbardziej aktualne tematy: zbiórkę podpisów pod projektem emerytur stażowych oraz nadchodzącą Pielgrzymkę Ludzi Pracy, której Region jest tradycyjnie współorganizatorem.

Spotkania prowadzili członkowie Prezydium: przewodniczący ZR Jacek Strączyński oraz jego zastępcy – Dorota Kaczmarek i Stanisław Kołodziejczyk. Przewodniczący ZR zaapelował do funkcyjnych członków Związku o wzmożenie akcji podpisowej; w okresie powakacyjnym zebranie podpisów wśród członków organizacji nie powinno być trudne. Nie trzeba podkreślać, że od liczby zebranych podpisów zależy to, jak rząd i parlament potraktują ten obywatelski projekt. Przypominamy, że w myśl projektu będzie możliwość przejścia na emeryturę po 35 latach stażu pracy dla kobiet i 40 latach stażu pracy dla mężczyzn (do okres tego okresu wlicza się m.in. urlop macierzyński, wychowawczy i służbę wojskową). Jedynym dodatkowym warunkiem jest, by zgromadzony kapitał wystarczył na co najmniej minimalną emeryturę, co w przypadku długiego stażu pracy nie powinno być problemem.
Sprawozdanie z prac Prezydium przedstawiła zastępca przewodniczącego Dorota Kaczmarek. Program zbliżającej się XXXIX Pielgrzymki Ludzi Pracy [LINK] omówił krajowy koordynator, członek Zarządu Regionu Jarosław Bernat. Tradycyjnie członkowie częstochowskiej „Solidarności” będą pełnić rolę służby porządkowej oraz informacyjnej. Jarosław Bernat przedstawił również wstępny program tradycyjnego wyjazdu na grób patrona Związku ks. Jerzego Popiełuszki we wtorek 19 października do Warszawy – wyjazd byłby poświęcony ze zwiedzaniem Świątyni Opatrzności. Prosi się o zapisy w sekretariacie (tel. 34 360 55 70).
Zastępca przewodniczącego ZR Stanisław Kołodziejczyk omówił sytuację w firmie SoNa w Koziegłówkach, gdzie pracodawca odmawia jakichkolwiek rozmów z nowo powstałą organizacją zakładową NSZZ „Solidarność”. Region nie pozostawi organizacji bez pomocy, o tej sprawie wkrótce więcej informacji. Zarząd Regionu zdecydował również o udzieleniu zapomogi z Funduszu Pomocy. Organizatorka związkowa Anna Tuchołka na obu spotkaniach przedstawiła aktualne rabaty dla związkowców (na stronie internetowej Regionu mają one stałe miejsce na prawej kolumnie).

O podwyżkach płac dla budżetówki

Ponadto na spotkaniu przewodniczących ważne – i niedobre – informacje przekazał Dominik Lach, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Administracji Podatkowej Województwa Śląskiego (skarbowcy z naszego Regionu tworzą organizację podzakładową w ramach wyżej wymienionej). Okazuje się, że zapowiedziana przez przewodniczącego KK Piotra Dudę – po uzyskaniu zapewnienia od premiera Mateusza Morawieckiego – 12-procentowa podwyżka płac dla budżetówki nie jest (przynajmniej na dziś) brana pod uwagę przez Ministerstwo Finansów. MF planuje podwyżki płac w wysokości 7,8%, czego 3,4 punkty procentowe to odblokowanie zamrożonego funduszu nagród. W efekcie realne podwyżki mają wynieść 4,4% (ok. 200 zł brutto na etat), co nie dorównuje nawet skali inflacji. Pracownicy budżetówki są zdeterminowani do organizowania protestów.

Od sierpnia 2014 1071904