2023 05 31 piotr duda fot grzegorz zawadzki

31 maja 2023 r. Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" obradująca w Spale wyraziła zgodę na podpisanie porozumienia z Rządem RP. Przez ostatnie pół roku trwały rozmowy na temat postulatów Związku, m.in. ochrony zakładów energochłonnych, podwyżek dla strefy finansów publicznych i emerytur stażowych. „To ogromny sukces związku zawodowego "Solidarność". Kto wie, czy nie największy od roku 1990” - ocenia przewodniczący KK Piotr Duda.
„Rozszerzyliśmy te [wspomniane wyżej – red.] postulaty o inne ważne dla nas działania. Te półroczne rozmowy przyjęły efekt, dzisiejsza decyzja KK była bardzo ważna. Staramy się angażować sprawy chociażby szczególnej ochrony działaczy związkowych, to po wielu latach się udało. Będą zmiany w ustawie o kodeksie postępowania cywilnego, które dadzą faktyczną ochronę działaczom związkowych (…)" - mówił przewodniczący KK Piotr Duda na konferencji prasowej.

"Istotna jest również zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Wreszcie została odłączona od minimalnego wynagrodzenia ostatnia podwiązka, czyli tzw. dodatek za pracę w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych.
Jak dotychczas udało nam się wysunąć zawieszkę przy minimalnym wynagrodzeniu dodatek za pracę w warunkach nocnych, a także wysługę lat. Teraz jeśli to porozumienie zostanie podpisane, to minimalne wynagrodzenie jest bez żadnych dodatkowych obciążeń.
Kolejna, bardzo ważna rzecz, na którą czekamy od 2008 r., bo to rząd PO i PSL-u przyjął ustawę w Sejmie, która wygaszała tzw. emerytury pomostowe, które dawały szansę na odejście na zasłużony odpoczynek pracownikom, którzy pracują w warunkach trudnych, niebezpiecznych i szkodliwych (...). Przez kolejne lata musieliśmy walczyć o to, żeby kolejne rządy zrozumiały, że ta ustawa wygaszająca emerytury pomostowe jest zła (...). Kolejny aspekt, który promieniuje na wszystkich pracowników w zakładach pracy – jeszcze w tym roku odmrożenie składnika na odpis z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (...). W tym porozumieniu będzie jeszcze w tym roku obliczany zakładowy fundusz świadczeń socjalnych z ostatniego półrocza 2021 r., a na rok 2024 już z roku 2022 r. To wielki skok do przodu.
W porozumieniu nie zapominamy o pracownikach Domów Pomocy Społecznej. Będzie dla nich gratyfikacja finansowa. Ale również dla pracowników szeroko rozumianej sfery finansów publicznych (…).
Rząd po raz pierwszy przyznał się, że chce rozmawiać na temat emerytur stażowych. Jest to zapisane w porozumieniu, że rząd jest za dalszymi rozmowami, ale nie akceptuje [wliczania – red.] do emerytur stażowych tzw. okresu nieskładkowego, tylko okres składkowy. Przyjmujemy to i cieszymy się, że rząd pierwszy raz od kilku lat powiedział tak, że chce prowadzić dalsze rozmowy na temat emerytur stażowych” - podkreślił przewodniczący Piotr Duda.
Zdjęcie: Grzegorz Zawadzki (www.tysol.pl).

Od sierpnia 2014 1072168