2024 02 22 strajk w minova 1

22 lutego 2024 r. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w firmie Minova Arnall w Golcach koło Truskolas* przeprowadziła dwugodzinny strajk ostrzegawczy. W zakładzie toczy się spór zbiorowy, obecnie jeszcze na etapie mediacji.

„Żądamy podwyżki płac zasadniczych o 1000 złotych brutto” - mówi Katarzyna Zawadzka, przewodnicząca Komisji Zakładowej (na górnym zdjęciu w środku). Obecnie ok. 70 procent z 125-osobowej załogi zarabia w okolicach płacy minimalnej (dużo osób na umowach ma kwoty nawet niższe, wyrównywane następnie do ustawowego minimum). Zdaniem związkowców, to efekt wieloletnich zaniedbań pracodawcy, i zapewne, „rozmytej” odpowiedzialności za zarządzaną firmę - Minova Arnall Sp. z o.o. należy do grupy Minova, której właścicielem jest niemiecki fundusz inwestycyjny Aurelius Group. Propozycje podwyżkowe pracodawcy nie są, w opinii związkowców, do przyjęcia. Minova Arnall produkuje m.in. elementy obudów dla górnictwa, w tym dla KGHM i do badań geotechnicznych. Część produkcji jest eksportowana.
W strajku ostrzegawczym wzięła udział prawie cała załoga. Na przyszły tydzień zaplanowane jest ostatnie spotkanie mediacyjne. W przypadku braku porozumienia determinacja pracowników grozi strajkiem generalnym.
*Powszechnie używana miejscowa forma odmiany nazwy miejscowości Truskolasy.

Od sierpnia 2014 1072975