Wynagrodzenia zasadnicze zdecydowanej większości pracowników Poczty Polskiej wzrosną o 150 zł brutto - to rezultat negocjacji między NSZZ "Solidarność" i zarządem firmy.
25 marca, po 12 godzinach negocjacji, strony sporu uzgodniły wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 150 złotych brutto od 1 marca 2016 r. dla pracowników, których dotychczasowe wynagrodzenie zasadnicze nie przekracza 4 000 złotych, oraz jednorazową wypłatę premii 200 zł brutto dla pracowników eksploatacji (chodzi m.in. o listonoszy, pracowników okienek pocztowych i rozdzielni oraz kierowców). Podwyżką wynagrodzenia zasadniczego objętych zostanie ponad 70 tys. pracowników.
"Wciąż bardzo dużo osób pracuje z pensją zasadniczą w wysokości 1 900 złotych brutto" - mówi Artur Kowalski, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Poczty Polskiej - "Innym problemem jest to, iż zmieniono system premiowania. Obecnie premia ma być wypłacana co kwartał, nie jak dawniej co miesiąc. Oznacza to, że pracownicy będą długo czekać na swoje pieniądze".

Porozumienie z 25 marca nie kończy sporu zbiorowego. Uzgodniono, że rozmowy o dalszych możliwościach zaspokojenia roszczeń dotyczących wynagrodzeń zostaną wznowione niezwłocznie po powołaniu nowego Zarządu Poczty Polskiej, jednak nie później niż w czerwcu br.

* * *

Jesteśmy w "Solidarności" bo uważamy, że to dobry Związek i całkowicie odmienny od pozostałych, bo powstał z troski o Polskę i jej dobro. W Poczcie Polskiej istnieją dziś 72 związki zawodowe.
Przed ponad 10 laty decyzją rządzącego wtedy SLD-UP "zreorganizowano" Pocztę Polską stwarzając możliwość tak bogatego życia związkowego. Wszystkie związki są autonomiczne i biorą odpowiedzialność za swe działania. Zawsze podkreślamy, że to "Solidarności" Polska zawdzięcza pluralizm związkowy. Pracownicy mają wolny wybór, mogą korzystać z niego jak chcą.
Pracodawca kiedyś miał praktycznie dwóch partnerów "Solidarność" i OPZZ. Dziś jeżeli z każdego związku przybyłoby na spotkanie po 3 osoby, to może ich być na takim zebraniu w sumie ponad 200. Trzeba to zaakceptować. Jednak, na marginesie, zdolności do racjonalnej i skutecznej pracy takiego zespołu w sprawach strategicznych nie komentuję.

Bogumił Nowicki, Przewodniczący OM NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej

Od sierpnia 2014 1072524