2017 03 31 posiedzenie zr

Zarząd Region prosi Przewodniczących Komisji Zakładowych o odbiór w biurze Regionu deklaracji nowych elektronicznych legitymacji związkowych. "Cyfryzacja" legitymacji wynika z decyzji Krajowego Zjazdu Delegatów i ma m.in. umożliwić rozszerzenie ulg i rabatów dla związkowców oraz identyfikację osób zgłaszających się po porady czy reprezentację przed sądem do związkowych prawników.

Wprowadzenie nowych związkowych legitymacji elektronicznych było jednym z tematów ostatniego (31 marca) posiedzenia Zarządu Regionu. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" w 2014 roku umieścił w uchwale programowej zapis o konieczności "opracowania i upowszechnienia legitymacji związkowej, która umożliwia elektroniczny zapis danych". Teraz, po okresie pilotażu w Regionach Wielkopolskim i Podkarpackim, nowe legitymacje są wprowadzane powszechnie.
Cyfrowa legitymacja - prócz zastosowań oczywistych, jak identyfikacja osób uprawnionych do skorzystania z bezpłatnej pomocy związkowych prawników - pozwoli związkowcom skorzystać z przywilejów związanych z ich posiadaniem. W tej chwili toczą się rozmowy z jedną z ogólnopolskich sieci handlowych oraz wielką firmą paliwową na temat rabatów dla użytkowników elektronicznej legitymacji. Co oczywiste, wydanie elektronicznych legitymacji nie będzie wiązać się z żadną opłatą. Konieczność złożenia nowych deklaracji wynika z wymogów prawnych, zakres podawanych danych pokrywa się z dotychczasową deklaracją członkostwa w Związku. Więcej informacji o posiedzeniu Zarządu Regionu - w najbliższym wydaniu "Gazety Solidarności".

Od sierpnia 2014 1073003