2023 07 09 spotkanie w mein fot ksoiw

„Projekt zmian w Karcie Nauczyciela procedowany obecnie w Senacie, związany z przywróceniem praw nauczycieli do wcześniejszej emerytury, jest mało korzystny dla naszej grupy zawodowej” - ocenił przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” dr Waldemar Jakubowski po spotkaniu (5 lipca 2023 r.) przedstawicieli KSOiW z ministrem Przemysławem Czarnkiem i sekretarzem stanu w MEiN Dariuszem Piontkowskim oraz prezesem ZUS Gertrudą Uścińską.

Przedstawiciele oświatowej „Solidarności” zgłosili szereg uwag do projektu zmian w Karcie Nauczyciela, związanych z przywróceniem uprawnień nauczycieli do wcześniejszych emerytur, m.in.:
- objęcia uprawnieniem wszystkich nauczycieli (nie tylko zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 roku),
- wliczaniu do stażu 30 lat pracy okresów składkowych i nieskładkowych (projekt zakłada do obliczania stażu tylko okres składkowy),
- zniesienia ograniczenia w zatrudnianiu emeryta do 1/2 etatu,
- wprowadzeniu zachęty finansowej poprzez zwiększenie kapitału dla nauczyciela, który podejmie decyzję o kontynuacji pracy aż do uzyskania powszechnego wieku emerytalnego (obecnie nauczyciel odchodzący na emeryturę może ubiegać się o rekompensatę za utracony przywilej, a projekt zmian zakłada jego likwidację).
Przedstawiciele MEiN i ZUS obiecali przeanalizować zgłoszone propozycje zmian pod kątem możliwości wdrożenia ich w proponowanych zmianach w Karcie Nauczyciela.
Krajową Sekcję na spotkaniu reprezentowali przewodniczący Waldemar Jakubowski, zastępca Lesław Ordon, członkowie prezydium: Danuta Utrata, Wiesława Stec i Krzysztof Wojciechowski oraz Ewa Dutkiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych wraz z mecenasem Tomaszem Gryczanem. Kolejne spotkanie ustalono na drugą połowę sierpnia.
Lesław Ordon, rzecznik KSOiW NSZZ „Solidarność”

Od sierpnia 2014 1072526