pismo do kopacz crop 2015 01 20

Trzy reprezentatywne centrale związkowe zwróciły się do premier Ewy Kopacz o rozpoczęcie negocjacji na temat związkowych postulatów przedstawionych podczas ogólnokrajowych protestów we wrześniu 2013 roku - ogłosili 20 stycznia liderzy NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych po spotkaniu Krajowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w Katowicach.
Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda podczas konferencji prasowej zorganizowanej po obradach KKP-S powiedział, że celem wystąpienia do rządu jest doprowadzenie do rozpoczęcia rozmów o najważniejszych dla polskich pracowników sprawach. Zaznaczył, że ważne jest, aby negocjacje te były prowadzone w duchu dialogu, a nie dopiero wówczas, gdy dojdzie do ogromnych protestów społecznych, tak jak to miało miejsce na Śląsku w ostatnich tygodniach. "Chodzi o postulaty dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego, emerytur pomostowych, umów śmieciowych czy patologii w agencjach pracy tymczasowej. Zwróciliśmy się do pani premier o rozpoczęcie rozmów do 31 stycznia" - powiedział szef Komisji Krajowej.

Piotr Duda podkreślił również, iż nadal trwa ogólnokrajowe pogotowie strajkowe ogłoszone 16 stycznia przez "Solidarność", OPZZ i FZZ w związku z sytuacją w górnictwie. "Pogotowie zostaje utrzymane. Powołaliśmy grupy robocze, które mają za zadanie dopracowanie scenariuszy ewentualnych protestów. Jednak jeżeli ze strony rządu będzie wola do negocjacji, jesteśmy skłoni zawiesić pogotowie strajkowe i rozmawiać" - wskazał przewodniczący.

Czytaj więcej: strona internetowa Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność".

Od sierpnia 2014 1071923