dzien katynski 2015 img 5130

10 kwietnia, w 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 5. rocznicę Tragedii Smoleńskiej o godz. 10.00 odbyły się uroczystości w Dolince Katyńskiej, a o 18.00 Msza św. w parafii NMP Częstochowskiej na Północy (zorganizowane przez ks. Ryszarda Umańskiego, duszpasterza "Solidarności") z udziałem m.in. związkowców, władz Regionu i pocztów sztandarowych.
Przed Mszą św. wystąpiła młodzież z I LO im. Słowackiego pod opieką Małgorzaty Kaim i Agnieszki Wiklińskiej, przypominając przejmujące fragmenty pamiętników polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu. Wieczorem tego dnia przed Apelem Jasnogórskim przy Tablicy Smoleńskiej odbył się apel poległych, poprowadzony przez Sławomira Maślikowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej. Uczestniczył w nim Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, współzałożycielki Wolnych Związków Zawodowych oraz "Solidarności", która zginęła wraz z 95 osobami 10 kwietnia 2010 r.
Na zdjęciu: Złożenie kwiatów na grobie śp. Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, częstochowianina i członka "Solidarności", jednej z ofiar tragedii 10 kwietnia 2010 r., na cmentarzu Kule. Link do galerii zdjęć z uroczystości. Związkowcy i sympatycy "Solidarności" z Myszkowa pod wodzą Jana Banika na warszawskich obchodach Tragedii Smoleńskiej - link do galerii zdjęć na Facebooku.

Od sierpnia 2014 1073386