2022 10 05 morawiecki i duda fot m zeglinski

„Dziękuję związkom zawodowym, związkowi NSZZ „Solidarność”, za to, że stara się wypracować i zaproponować dobre rozwiązania. My czerpiemy z tych propozycji i przez wiele ostatnich tygodni pracowaliśmy nad rozwiązaniami, które już dzisiaj w formie ustaw prezentujemy” - powiedział po spotkaniu z przedstawicielami NSZZ „Solidarność” premier RP Mateusz Morawiecki.

Niemal dwie godziny trwało 5 października 2022 r. spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącymi Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych NSZZ "Solidarność" w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej. Dyskutowano o sposobach systemowego powstrzymania wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników oraz zapewnienia godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych. Przewodniczący KK Piotr Duda zapewnił również, że nie ma zamiaru odpuścić trzeciego postulatu (emerytury stażowe – red.), ale teraz musi zająć się nim Sejmowa Komisja Rodziny i Polityki Społecznej.
„Rozmawialiśmy o wielu aspektach polityki społecznej – powiedział premier Mazowiecki - Myślę, że jak popatrzymy na wiele ostatnich lat, to nasz rząd jest rządem polityki społecznej w przeciwieństwie do wielu poprzednich rządów, które prowadziły politykę aspołeczną. My mamy „Solidarność” we krwi, w naszym DNA. Nie można tego powiedzieć o poprzednich rządach liberałów, neoliberałów, którzy zupełnie inaczej podchodzili do polityki społecznej”. Premier dodał, że rozmowy toczyły się na wiele tematów, od spraw związanych z podwyżkami w budżetówce, także dla tych najniżej uposażonych m.in. w Urzędach Wojewódzkich, ale także o płacy minimalnej: „To była sugestia „Solidarności”, aby podnieść płacę minimalną do wysokości 3600 zł. I w takim dwutakcie w przyszłym roku to wykonamy”
Źródło: www.tysol.pl.

Od sierpnia 2014 1072086