rocznica powstania regionu 2016

28 września przypada rocznica zawiązania NSZZ "Solidarność" na szczeblu Regionu Częstochowskiego.

Tego dnia, w 1980 r., w prywatnym mieszkaniu przy ul. Dąbrowskiego 15 przedstawiciele ośmiu komitetów założycielskich NSZZ "Solidarność" wczęstochowskich zakładach pracy powołali do życia Regionalny Komitet Założycielski, pełniący rolę tymczasowego Zarządu Regionu. Na jego czele stanął śp. Zdzisław Bojarski z MPK. Więcej o powstaniu Regionu: link.
W uroczystościach obchodów rocznicy wzięli udział m.in. przewodniczący Zarządu Regionu Jacek Strączyński i jego zastępca Stanisław Kołodziejczyk oraz prezes Anna Rakocz i Katarzyna Grohman ze Stowarzyszenia WIR (na zdjęciu złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą przy ul. Dąbrowskiego).
W wieczornej Mszy św. dziękczynnej odprawionej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przez kapelana "Solidarności" ks. prałata Ryszarda Umańskiego wzięli udział byli i obecni związkowcy, poczty sztandarowe Regionu, Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR, Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów, organizacji związkowej ISD Huty Częstochowa oraz... liczne dzieci z trzecich klas, zaczynające przygotowania do Pierwszej Komunii.

Od sierpnia 2014 1072192