2019 10 14 pocztowka

NSZZ "Solidarność" wpadła na pomysł nietypowej akcji; z okazji Dnia Edukacji Narodowej postanowiła przygotować specjalne pocztówki adresowane do ministra edukacji. Pocztówki dostępne są już m.in. w sekretariacie biura Regionu przy ul. Łódzkiej 8/12.

"14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji minister co roku wysyła życzenia do nauczycieli. Tym razem my też chcemy wysłać życzenia ministrowi. Dlatego też przygotowaliśmy ponad 200 tys. pocztówek. Są one napisane w miłym tonie, ale jednocześnie z domaganiem się o spełnienie zobowiązań dotyczących zmiany systemu wynagradzania nauczycieli, który związany jest z podpisanym 7 kwietnia porozumieniem "Solidarności" z rządem" - poinformowała na zwołanej 11 października konferencji Olga Zielińska, rzeczniczka prasowa Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Akcja ma charakter ogólnopolski. Pocztówki dostaną nauczyciele, członkowie "Solidarności". Zawarty na nich jest adres ministerstwa. Wystarczy tylko nakleić znaczek, podpisać się i wysłać do ministra. "Postanowiliśmy zrobić ogólnokrajową akcję przypominającą, że mamy podpisane porozumienie, a punkt o nowym systemie wynagradzania jest najgorzej realizowany. Od paru lat przedstawiamy ministerstwu kolejne propozycje, ale dotychczas nie udało się wdrożyć nowych rozwiązań. Chcemy by nauczyciele, nasi związkowcy, którzy otrzymają taką pocztówkę do ręki, zobaczyli, o co nam chodzi w tym systemie. I żeby się podpisali i wysłali taką pocztówkę do ministra. To będzie nasza forma protestu dotyczącego opieszałości resortu oświaty. Nie wiemy, kto po wyborach zostanie nowym ministrem, ale chcemy, żeby miał on świadomość, że jest to dla nas najważniejszy punkt" - dodał Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW.
Zgodnie z przygotowaną przez "Solidarność" koncepcją minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela powinny odnosić się do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w następujący sposób: dla nauczyciela stażysty miałoby to być 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, dla nauczyciela kontraktowego - 85 proc., mianowanego - 100 proc., a dyplomowanego - 115 proc. Kwotowo przedstawiałoby się to natomiast mniej więcej w taki sposób, że stażysta zarabiałby 3210 zł, nauczyciel kontraktowy - 3897 zł, mianowany - 4585 zł, a dyplomowany - 5273 zł.

Od sierpnia 2014 1072079