posiedzenie zr 7917

Region NSZZ "Solidarność" zawarł porozumienie z częstochowskimi środowiskami patriotycznymi i niepodległościowymi o współpracy w zakresie wspólnego działania na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego oraz tradycji niepodległościowych, edukacji i wychowania młodego pokolenia w szacunku i miłości dla Ojczyzny oraz Jej bohaterów, otoczenia opieką miejsc pamięci narodowej, umacniania współpracy z częstochowskim biurem IPN.

Mottem porozumienia mogą być słowa błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki: "Jesteśmy spadkobiercami tych, którzy ust swoich nie zamknęli, gdy chodzi o ważne sprawy narodu. Dlatego i my zamykać ust nie możemy, gdy idzie o wychowanie młodego pokolenia, które w niedalekiej przyszłości na swoich barkach poniesie losy domu ojczystego". Sygnatariuszami porozumienia są: Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność", Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość, Antykomunistycznym Związkiem Więźniów Politycznych 1939-1989 oraz Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR.
W pierwszej kolejności strony będą działać na rzecz powołania "Częstochowskiej Akademii Solidarności" celem oddziaływania na polityką historyczną Częstochowy oraz uzupełnienia napisu na pomniku ks. Jerzego pod Jasną Górą o słowa: "Zamęczony przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa, oddał życie za Boga i Ojczyznę".
Na zdjęciu: Zbigniew Bonarski ze Stowarzyszenia Solidarność i Niezawisłość przedstawia projekt porozumienia Zarządowi Regionu

Porozumienie o współpracy między Zarządem Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność", Stowarzyszeniem "Solidarność i Niezawisłość", Antykomunistycznym Związkiem Więźniów Politycznych 1939-1989 oraz Stowarzyszeniem Więzionych Internowanych i Represjonowanych "WIR"

Strony działając wspólnie i w porozumieniu zgodnie ustalają współpracę w zakresie:
- Działania na rzecz edukacji i wychowania młodego pokolenia w szacunku i miłości dla Ojczyzny oraz jej bohaterów
- Ochrony dziedzictwa narodowego oraz tradycji niepodległościowych
- Otoczenia opieką miejsc pamięci narodowej
Strony porozumienia zobowiązują się do podejmowania działań zmierzających do realizacji niniejszego porozumienia a w szczególności do:
- Wymiany informacji i doświadczeń oraz realizowania wspólnych przedsięwzięć w zakresie upowszechniania wiedzy o działalności na rzecz tradycji niepodległościowych
- Współuczestnictwo w organizacji spotkań, prelekcji, wystaw dotyczących tematyki tradycji narodowej, patriotyzmu, wolności i praw człowieka
- Opracowania materiałów źródłowych dotyczących historii Polski i regionu i ich upowszechniania, oraz dokumentowania i upamiętniania miejsc pamięci związanych z historią regionu częstochowskiego.
Do realizacji niniejszego porozumienia strony utworzą zespół w celu opracowania rocznego wykazu wspólnych przedsięwzięć, dzięki czemu współpraca będzie systematyczna i stała.

Częstochowa, 24 lipca 2014 r.

Od sierpnia 2014 1072131